Skip to product information
Maytech MTWJ20KW Water Jet Motor for Electric Surfboard Jetboat Jetboard with Impeller Steering Nozzle
$1,562.00 USD
Sale price
$1,562.00 USD
Regular price
Notice:
The motor actual apperance is a little different from the picture, please subject to drawing and actual motor you receive.
MayRC MTWJ20KW Water Jet Pump 21KW Powerful Jet Engine for Electric Surfboard / Jetski / Jetboat Boat Thruster
Specification:
| Model No. | MTWJ20KW |
| Voltage | 36-72V |
| Motor KV | 160 |
| Max Power | 21KW at 72V |
| Peak Current | 285A for short time at 72V |
| Max Torque | 115kg at 72V |
| Pole Number | 10P |
| Working Temperature | -20℃-60℃ |
| Plug | 10mm bullet male connector |
| Steering Nozzle | With |
| Filter | With, can be fixed position |
| Customize | Logo, shaft, cable, connector, etc., contact Email: shelly@mayrc.com |
| Appliacation | Jetski, jetboat, jetboard, underwater thruster, electric jetsurf, electric boat, electric surfboard, sup board, jet drive outboard, jet drive kayak, boat thruster etc., |
|
|
Voltage (V)
|
Current (A)
|
Input Power (W)
|
RPM
|
Thrust (kgf)
|
Throttle (%)
|
Thrust/Power
(kgf/kw) |
|
1
|
36
|
153
|
5508
|
4600 |
61.3
|
100
|
11.13
|
|
2
|
48
|
245 |
11760
|
6100 |
101.2
|
100
|
8.61 |
|
3
|
60
|
275
|
16500
|
7150 |
111.2
|
100
|
6.74 |
| 4 |
72
|
285
|
20520
|
8500 |
114.8
|
100
|
5.59 |
With Steering Nozzle (it can be removed if you don't need it)



Stock Notice before Place Order:
The motor stock is limited, please email to shelly@mayrc.com if you're interested.




