Skip to product information
Stock Notice before Place Order:
Maytech 10.5KW Watercooled Inrunner Motor 85165 200KV for Electric Surfboard Kayak Small Boat
$404.90 USD
Sale price
$404.90 USD
Regular price
Notice:
If you want to use other cheaper but slower shipping method or DDP shipping method, please contact shelly@mayrc.com
Specification:
| Model No. | MTI85165-SF / MTI85165-HA-SF |
| Recommended ESC | MTSF300A-WP32-HVPRO 10-20S Lipo Max 85V with Bluetooth module BLT32PROHV |
| KV | 200, can be customized, email to shelly@mayrc.com |
| Max Current | 300A |
| Input Voltage | 6-12S Lipo (25-50V) for 200KV |
| Max Output Voltage | 10.5KW |
| Shaft | Threaded Shaft |
| Hall Sensor | Without, if you want hall sensor, email to shelly@mayrc.com |
| Motor Pole Number | 10 |
| Type | Watercooled |
| Customize | KV, logo, shaft, cable, connector, etc., email to shelly@mayrc.com |
Stock Notice before Place Order:
The motor stock is limited, please confirm order asap.
And if you need very urgently, please contact shelly@mayrc.com to check stock first, if in stock, shipping time is about 1-2 days after order confirmed.
If not in stock, production time 30-50 days after order confirmed.

Drawing:

The motor stock is limited, please email to shelly@mayrc.com if you're interested.





