Skip to product information
Maytech Pod Drive Motor MTED70 Integrated ESC for Electric Kayak Efoil Rescue Boat Steerable Underwater Thruster
$807.70 USD
Sale price
$807.70 USD
Regular price
Notice:
The motor actual apperance is a little different from the picture, please subject to drawing and actual motor you receive.
Maytech MTED70 Steerable Pod Drive Motor for Eletric Kayak Fishing Boat Raft Rescue Boat Underwater Thruster with Propeller and Prop Guard
Specification:
| Model No. | MTED70-E with Integrated ESC |
| KV | 103 |
| Current | 137A at 48V |
| Input Voltage | 30-60V |
| Max Output Voltage | 6576W at 48V |
| Max Thrust | 56.9kg at 48V |
| Max Torque | 14N.m at 48V |
| Hall Sensor | Without |
| Steering Rod | Optional |
| Propeller Material | Nylon Alloy Reinforced |
| Prop Guard Material | Plastic |
| Waterproof Rank | IP68 Waterproof |
| Customize | KV, logo, shaft, cable, connector, etc., contact Email: shelly@mayrc.com |
Version 1: MTED70-ES with Steering Rod


Version 2: MTED70-EO without Steering Rod


Test data for your reference: (Test data of MTED70-E POD Drive with built-in ESC is same as MTED70 Motor test data)

Stock Notice before Place Order:
The motor stock is limited, please email to shelly@mayrc.com if you're interested.




