Skip to product information
Maytech MTED70 7.6KW IP68 Waterproof Efoil Motor with Propeller and Prop Guard for Electric Hydrofoil SUP Board
$598.90 USD
Sale price
$598.90 USD
Regular price
Notice:
The motor actual apperance is a little different from the picture, please subject to drawing and actual motor you receive.
Maytech IP68 Waterproof Efoil Motor with Propeller and Prop Guard for Electric Hydrofoil SUP Board
Specification:
| Model No. | MTED70 |
| KV | 103 |
| Current | 159A at 48V |
| Input Voltage | 30-48V |
| Max Output Voltage | 7632W at 48V |
| Max Thrust | 58.5kg at 48V |
| Max Torque | 14N.m at 48V |
| Hall Sensor | Without |
| Propeller Material | Nylon+Carbon fiber composite |
| Prop Guard Material | Plastic |
| Waterproof Rank | IP68 Waterproof |
| Customize | KV, logo, shaft, cable, connector, etc., contact Email: shelly@mayrc.com |


Stock Notice before Place Order:
The motor stock is limited, please email to shelly@mayrc.com if you're interested.




