Skip to product information
Maytech MTED65 5.5KW Waterproof Efoil Motor with Prop and Prop Guard for Electric Hydrofoil Tow Boogie Underwater Scooter
$546.90 USD
Sale price
$546.90 USD
Regular price
Notice:
The motor actual apperance is a little different from the picture, please subject to drawing and actual motor you receive.
Maytech MTED65 5.5KW IP68 Waterproof Efoil Motor with Prop and Prop Guard for Electric Hydrofoil Tow Boogie Underwater Scooter
Specification:
| Model No. | MTED65 |
| KV | 103 |
| Current | 114A at 48V |
| Input Voltage | 30-48V |
| Max Output Voltage | 5472W at 48V |
| Max Thrust | 45.6kg at 48V |
| Max Torque | 8.12N.m at 48V |
| Hall Sensor | Without |
| Propeller Material | Alloy Aluminum |
| Prop Guard Materialw | Plastic |
| Motor Pole Number | 6 |
| Waterproof Rank | IP68 Waterproof |
| Customize | KV, logo, shaft, cable, connector, etc., contact Email: shelly@mayrc.com |



Stock Notice before Place Order:
The motor stock is limited, please email to shelly@mayrc.com if you're interested.




