Skip to product information
Maytech MTED65-E Pod Drive Outboard Motor 5.5KW with Integrated ESC for Underwater Thruster System
$679.90 USD
Sale price
$679.90 USD
Regular price
Notice:
The motor actual apperance is a little different from the picture, please subject to drawing and actual motor you receive.
Maytech MTED65-E Steerable Pod Drive Motor for Eletric Kayak Fishing Boat Raft Rescue Boat Underwater Thruster with Propeller and Prop Guard
Specification:
| Model No. | MTED65-E |
| KV | 103 |
| Current | 114A at 48V |
| Input Voltage | 30-48V |
| Max Output Voltage | 5472W at 48V |
| Max Thrust | 45.6kg at 48V |
| Max Torque | 8.12N.m at 48V |
| Hall Sensor | Without |
| Propeller Material | Alloy Aluminum |
| Prop Guard Materialw | Plastic |
| Motor Pole Number | 6 |
| Waterproof Rank | IP68 Waterproof |
| Customize | KV, logo, shaft, cable, connector, etc., contact Email: shelly@mayrc.com |
MTED65-EO without Steering Rod

Test data for your reference: (Test data of MTED65-EO POD Drive with built-in ESC is same as MTED65 Motor test data)

Stock Notice before Place Order:
The motor stock is limited, please email to shelly@mayrc.com if you're interested.




