Skip to product information
Maytech MTWJ10KW Jet Propulsion Underwater Thruster for Jet Drive Kayak Jet Pump Motor with Impeller for Jet Drive Kayak Electric Boat
$833.50 USD
Sale price
$833.50 USD
Regular price
Notice:
The motor actual apperance is a little different from the picture, please subject to drawing and actual motor you receive.
Maytech MTWJ10KW Water Jet Pump Engine for Electric Jetski Jetboats Jet Kayak Powered Jetboard Underwater Thruster Jet Propulsion
> Check test data, test curve
Specification:
| Model No. | MTWJ10KW |
| Voltage | 36-84V |
| Max Spin Speed | 10920 RPM |
| Max Power | 13.2KW at 84V |
| Peak Current | 250A |
| Max Thrust | 81kg at 84V |
| Pole Number | 10P |
| Working Temperature | -20℃-60℃ |
| Plug | 3x SC16-8 terminal connector |
| Temp Sensor | Without |
| Customize | Logo, shaft, cable, connector, etc., contact Email: shelly@mayrc.com |
| Appliacation | Jetski, jetboat, jetboard, underwater thruster, electric jetsurf, electric boat, electric surfboard, sup board, jet drive outboard, jet drive kayak, etc., |

Stock Notice before Place Order:
The motor stock is limited, please email to shelly@mayrc.com if you're interested.






