Skip to product information
Only connect CAN L and CAN H ! GND pins and 5V should never be connected in a V6/V75 based SUPERFOC ESCs or VESC array.


Attention Points when you receive the Controller Please:
In Stock MTSPF6.6K 50V 200A VESC6.0 VESC Controller for Electric Skateboard Fighting Robots Counter Current Swimming Machine
$204.90 USD
Sale price
$204.90 USD
Regular price
If you want to use other cheaper but slower shipping method, please contact shelly@mayrc.com
Shipping time by DHL or UPS is fast, normally 3-7 days arrive to you.
Notice:
This VESC is not stock item, if you're interested we can still do for you, contact us for more information.
MTSPF6.6K 50V 200A VESC Specification:
| Model No. | MTSPF6.6K |
| Input Voltage | 3-12S Lipo (12.6V-50V) |
| Hardware | VESC6.0 |
| Firmware | Updatable |
| Cont Current | 200A |
| Burst Current | 240A |
| Software | VESCTOOL Compatible |
| Heat Sink | With |
| Application | Electric skateboard, elongboard, fighting robots, ebike, escooter, electric vehicles, friction drive ebike, etc., |
Notice:
Never connect one reclever to two or more V6/V75 based SUPERFOC ESCs or VESCs in an array! Permanent damage may result from Y-PPM wiring.
Only connect CAN L and CAN H ! GND pins and 5V should never be connected in a V6/V75 based SUPERFOC ESCs or VESC array.



All products had been double checked and tested one by one before shipment, only if the products are working normally would be shipped out.
- When you receive the controller, please test without load and do not connect motor, first check if the controller can successfully connect to your computer, if ok, then connect to motor and you can start to adjust parameters.
- Do not use switching power supply, the instant voltage when switching power supply connect to controller is very high, which would easy damage the controller.
- Do not push the throttle too hard when test without load, gently and slowly speed up.
- Be cautious when adjust parameters, if parameters set mistake, would also easy damage the controller.
- Please must remember to change to corresponding modes when you adjust parameters, for example, the controller default mode is BLDC mode, but if you want to detect FOC mode and adjusted FOC parameters, at this time if mode in VESCTOOL didn't change to FOC mode, then when you push throttle, would easy burn the VESC, same as FOC mode.
-
In FOC mode, ERPM suggest to control in 30000-40000; In BLDC moed, ERPM suggest to control in 50000-60000, otherwise driver IC would easy to be damaged. ERPM= motor pole pairs number * KV * Voltage
ERPM= motor pole pairs number * KV * Voltage - If you use UART port, the wire better do not over 0.5m or even shorter, and better use Stranded wire.
- For V4 based controller:
Do not suggest to use FOC mode, suggest to use BLDC mode.
If need to use FOC mode, then must use voltage under 20V.
- The above are only suggestions based on the experience of our engineers. how to actually operate is up to you. Parameters for different setup is also different, please noted
V6 Bluetooth Module Specification:
Clieck here to check instruction video:
| Model No. | MTBLEV6 Upgraded version |
| Features | With optocoupler isolation, industrial grade anti-interference, and wired long distance communication |
| Upgrade Function | It supports connection together with receiver TXD and RXD to VESC, so it can automatically switch VESC communication with receiver or bluetooth and you don't need to unplug connections. When bluetooth module connect to VESCTOOL App, it will automatically disconnect receiver TXD and TXD, really convenient. Wireless connect to Maytech receiver, save space |
| With 6 LED Lights status | power, communication, data tranmission |
| Compatible Controller Hardware | V4 / V6 / V75 based SuperESC |
| Compatible Software | VESCTOOL App |
| Frequency | 2.4Ghz |
| Distance | 15m |
| Input Voltage | 3.3-24V |
| PCB Size | 46mm x 32mm or 50 x 36mm (version maybe different for different production batch) |



Functions:
1. The bluetooth is developed for communication between controller and VESCTOOL via BLE, to display parameters on mobile phone, so you can monitor real time parameters on app easily.
2. Motor current, duty cycle, ERPM, motor power, motor temperature, battery voltage, battery current, MOS temperature, charging current, charging power, etc., are able to display through the bluetooth module.
3. You can adjust parameters for motor settings, Including General, BLDC, FOC, PID controllers, etc informations.
4. It supports VESCTOOL Compatible controller based on V4, V6.0, V75_300 hardware, please choose the correct hardware version of your controller, we will match compatible cable for you.
5. Firmware is updatable.
V5 Bluetooth Module Specification:
| Model No. | MTBLEV5 V5 Upgraded version |
| Features | With optocoupler isolation, industrial grade anti-interference, and wired long distance communication |
| Upgrade Function | It supports connection together with receiver TXD and RXD to VESC, so it can automatically switch VESC communication with receiver or bluetooth and you don't need to unplug connections. When bluetooth module connect to VESCTOOL App, it will automatically disconnect receiver TXD and TXD, really convenient. |
| With 6 LED Lights status | power, communication, data tranmission |
| Compatible Controller Hardware | V4 / V6 / V75 based SuperESC |
| Compatible Software | VESCTOOL App |
| Frequency | 2.4Ghz |
| Distance | 15m |
| Input Voltage | 3.3-24V |
| PCB Size | 46mm x 32mm |



V2 Bluetooth Module Specification:
| Model No. | MTBLEV2 V2 Version |
| With 3 LED Lights status | power, communication, database |
| Compatible Controller Hardware | V4 / V6 / V75 based SuperESC |
|
Compatible Software |
VESCTOOL App |
| Frequency | 2.4Ghz |
| ARM Processor | ARM Cortex-M0 32 bit processor 256kB flash&16kB RAM |
| PCB Size | 41mm x 21mm |
| Net Weight | 5g |
| Antenna Length | 90mm |








